Blechy a klíšťata – opravdu nekonečný boj?

Blechy a klíšťata – opravdu nekonečný boj?

S přicházejícím jarem je tu opět sezona klíšťat a blech, i když s teplou zimou se v posledních letech stávají problémem téměř celoročním. O nemocech, které klíšťata a blechypřenášejí a o problémech s nimi spojenými, toho již bylo napsáno mnoho. Je proto velmi důležité takovým problémům předcházet a zabránit klíšťatům a blechám parazitovat na Vašem mazlíčkovi.

Boj s ektoparazity (především blechy a klíšťata) není úplně jednoduchý, i když s klíšťaty je boj o něco snazší, na ně většinou stačí obojek nebo pipeta. U blech je problém, že se jich většina vyskytuje v prostředí zvířete, takže je nutné zbavit se současně jak blech na Vašem mazlíčkovi, tak i blech z prostředí (vyprat pelíšek, vystříkat boudu, vysát koberce…). V následujícím textu přinášíme shrnutí nejdůležitějších informací k použití ektoparazitik pro Vaši snazší orientaci při výběru vhodného produktu. Na trhu je totiž celá škála přípravků v různých cenových relacích, s různou dobou účinku a řadou výhod a nevýhod. Jak tedy pro svého mazlíčka vybrat ten pravý?

Co je důležité vědět, než si vybereme?

» chceme-li přípravek pro psa nebo pro kočku (u psů je spektrum výběru širší, kočky nesmí přijít do kontaktu např. s obojkem Scalibor, Arpalitem nebo Ex-spotem)

» co nejpřesnější hmotnost Vašeho mazlíčka v případě spot-on nebo tablet (pokud vybereme pipety na menší hmotnost, tak nefungují dostatečně, v případě větších zase zbytečně předávkujeme)

» obvod krku v případě obojku (větší obojek se dá zkrátit, ale menší na krk nezapneme)

» stáří zvířátka – většina přípravků je určena pro zvířata nad 8 týdnů věku (někdy i starších), s ochranou Vašeho štěněte nebo kotěte před blechami a klíšťaty je tedy dobré poradit se s veterinářem

» předchozí zkušenosti s přípravky (co se osvědčilo, co moc nefungovalo, různé alergické reakce...)

» povahu a prostředí mazlíčka – jestli snese obojek, jestli je často s Vámi třeba v lese nebo spíše doma... (pro domácí mazlíčky je ideální obojek bez zápachu, ty aktivnější mohou obojek ztratit nebo smýt kapku tím, že Vám po aplikaci skočí do vody – pro ně je vhodnější tableta)

Jaké jsou tedy možnosti?

Přípravky je možné rozdělit do několika hlavních skupin podle způsobu aplikace:

» spot-on (kapky/pipety za krk)
» obojky
» spreje, pudry, šampony...
» tablety

Spot-on

ExspotZde je na výběr velké množství produktů nejčastěji s účinnou látkou fipronil nebo permethrin, ten je ovšem toxický pro kočky. Použití pipet je vhodné zejména u zvířat, která nesnesou obojek nebo u těch, která se pohybují hodně venku, a Vy máte strach, že ztratí obojek, případně, že se za obojek zaseknou. Nevýhodou je poměrně krátká doba účinnosti (4 týdny), ale také určitá úskalí při aplikaci.
Pro správné fungování je nutné psa nebo kočku minimálně dva dny před a po aplikaci nekoupat a také nesmí v této době zmoknout. Aplikovat musíme na krk, za lopatky, aby nedošlo k olízání a je potřeba ohlídat, aby si zvíře kapku neotřelo třeba o koberec. Z volně prodejných je na výběr Frontline nebo Ex-spot (jen pro psy), u veterinářů navíc Bob-Martin (pro psy) nebo Pestigon. Pro psy dále Advantix, ten má navíc i repelentní účinek (odpuzuje nejen klíšťata, ale i komáry a bodavé mouchy). K dispozici jsou i kapky, které zároveň odčervují (není tedy nutné současně aplikovat tabletu na odčervení), jsou na doporučení veterináře – pro psy i pro kočky je Advocate nebo Stronghold (jejich účinnost proti blechám a klíšťatům není ovšem vždy úplně ideální), pro kočky ještě Broadline.

Obojky

ForestoVýhodná varianta pro ty, kteří chtějí ochránit svého mazlíčka přes celou sezonu, účinnost se podle druhu obojku pohybuje od 4 do 8 měsíců. Na výběr je celá škála obojků – od těch základních (Bolfo, Beaphar, Kiltix), přes ty co odpuzují i komáry (Scalibor) až po ty dlouhodobě působící (Foresto) nebo na přírodní bázi (Bioband).
Ty kvalitnější jsou navíc bez zápachu. Stejně jako aplikace kapek má i nasazení obojku svá úskalí. Obojek musí být nasazen celou sezonu (pokud ho budete sundávat třeba na noc, nebude fungovat), nesmí být nasazen příliš volně a je potřeba ho několikrát za sezonu očistit v mýdlové vodě, aby nebyl znečistěný. Některým psům a kočkám může obojek vadit, a tak se může stát, že si ho z krku sundají a ztratí ho.

Spreje, šampony...

Většinou krátkodobě působící přípravky (několik dní až týdnů). Spreje je nutné opětovně aplikovat po koupání nebo zmoknutí. Spreje jsou vhodné nejen pro ošetření zvířátka, ale lze s nimi vystříkat i prostředí kde se zvířátko pohybuje (pelíšek, bouda…) což je vhodné zejména při zablešení. Vybrat si můžete třeba Arpalit (jen pro psy), ale také Frontline, Effipro nebo Bolfo, které jsou vhodné i pro kočky. Často bývá problém s reakcemi na zvuk rozprašovače, hlavně kočky ho nesnášejí. Šampony jsou vhodné jen pro jednorázové ošetření, neochrání tedy vašeho mazlíčka dlouhodobě.

Tablety

Nový, moderní způsob ochrany před blechami a klíšťaty. V současné době máme k dispozici dvě varianty – Comfortis a Bravecto. Výhodou tablet je jednoduchost aplikace (tablety jsou ochucené, takže jsou přijímány jako pamlsek), nemusíte mít strach, že dojde ke ztrátě jako u obojku a Váš mazlíček se může koupat bez omezení.
Comfortis účinkuje jen proti blechám, je pro psy i pro kočky, doba působení je jeden měsíc. Bravecto účinkuje na blechy i na klíšťata (podle našich zkušeností nejlépe ze všech přípravků), doba působení je 12 týdnů, ale bohužel zatím není registrovaný pro kočky. Obě tabletky jsou k dispozici u veterinářů.

Bravecto

» nové ektoparazitikum účinné proti blechám a klíšťatům
» s výborným účinkem po dobou až 12 týdnů
» bezpečný pro březí i kojící feny
» lze použít pro štěňata od 8 týdnů věku
» jednoduchá aplikace ve formě ochucených tablet
» účinná látka zabíjí klíšťata do 12 hodin, blechy do 8 hodin – tedy dříve, než stihnou naklást vajíčka a tak se rozmnožovat v prostředí
» nezatěžuje chemickými látkami domácnost majitele psa, ani životní prostředí – účinná látka působí zevnitř (musí dojít k nasátí krve parazitem) a tak je naprosto bezpečná pro Vás i Vaše děti při hlazení nebo hře se psem se nemusíte bát kontaktu s chemickou látkou jako je tomu u ostatních produktů.

&button;Další informace o výrobcích Bravecto

Vybrali jste si a nevíte kde Vámi zvolený výrobek výhodně koupit?
Navštivte náš e-shop, prodejny nebo ordinace.

Pokud stále přemýšlíte, která varianta je pro Vás a Vašeho mazlíčka nejlepší, neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám poradíme!

naše další příspěvky
Komentáře

Zatím zde nejsou žádné komentáře, máme něco na srdci? Zanechte nám komentář.

zanechte komentář