Když si pořídíme zvířátko – 1. díl očkování

Když si pořídíme zvířátko – 1. díl očkování

Jednoho dne se ve vaší rodině objeví nový člen, protože jste se rozhodli pořídit si domů něco čtyřnohého, co by mělo být radostí a vítat domácí při příchodu z práce. Záhy všichni zjistí, že nový člen rodiny se chová jako miminko, které je třeba vychovat, které trpí stejnými neduhy jako všechny malé děti a které vyžaduje ze všech hledisek, tedy i z lékařského naprosto stejnou péči. Věnujme se tedy zdravotní stránce, kterou je vhodné zajistit.

Štěňátko či koťátko si zpravidla přivezeme ve stáří 5-8 týdnů. V této době je náchylné na „dětské“ infekce a pokud jim chceme předejít, musíme jako s malým dítětem na očkování. Základní očkování dává ochranu proti psince a parvoviróze, což jsou velmi těžké a závažné nemoci, projevující se horečkami, nechutenstvím a zvracením. U psinky se objevují stroupky na tlamce, případně později křeče a postižení mozku. U parvovirózy je typický úporný páchnoucí průjem, který zvířátko rychle dehydratuje a způsobí kolaps. Vakcíny proti těmto infekcím jsou označeny např. DP nebo Puppy. Za 3-4 týdny je nutné přeočkování, aby imunita byla dostatečná, a zde se již přeočkovává vakcínou obsahující protilátky i proti dalším nákazám, jako je zánět hrtanu a chřipka, případně leptospiróza. Tyto vakcíny jsou označeny DHPPi nebo DHPPi+L. Je možno také naočkovat proti koronavirové infekci, způsobující průjmy (vakcína označená písmenem C). Pokud zvířátko není přeočkováno do 4 týdnů po první vakcinaci, je třeba ještě další, třetí, přeočkování opět po 3-4 týdnech. Pak se již přeočkovává jen 1x ročně.

Od stáří 3 měsíců je nutná vakcinace na vzteklinu, která je pro psy ze zákona povinná. Je možné ji doporučit i u kočiček, které bydlí poblíž možného zdroje nákazy, například blízko lesa nebo na konci obydlené oblasti, kde se mohou setkat s volně žijícími zvířaty (kuny, lišky). Vzteklinu lze vakcinovat buď pravidelně 1x každoročně nebo vakcinovat s přeočkováním 1x za 2 roky. Vakcíny proti vzteklině jsou označeny písmenem R.

Kočičky je velmi vhodné imunizovat proti kočičí chřipce, rýmě, panleukopenii a chlamydióze. Především rýma a chřipka probíhají u koťat velice silně a nezřídka je vyčerpají tak, že nákazu nevydrží. Dochází k silnému hnisavému výtoku z očí a z nosu, ztíženému dýchání až zápalu plic, nechutenství, zeslábnutí.

Takže toto jsou základní vakcinační schémata našeho malého přírůstku do rodiny a příště si povíme něco o dalších zdravotních zákrocích, které je velmi dobré provést, abychom našeho malého přítele ochránili před problémy.

naše další příspěvky
Komentáře

Zatím zde nejsou žádné komentáře, máme něco na srdci? Zanechte nám komentář.

zanechte komentář