KDYŽ SI POŘÍDÍME ZVÍŘÁTKO - 1.DÍL OČKOVÁNÍ

Jednoho dne se ve vaší rodině objeví nový člen, protože jste se rozhodli pořídit si domů něco čtyřnohého, co by mělo být radostí a vítat domácí při příchodu z práce. Záhy všichni zjistí, že nový člen rodiny se chová jako miminko, které je třeba vychovat, které trpí stejnými neduhy jako všechny malé děti a které vyžaduje ze všech hledisek, tedy i z lékařského naprosto stejnou péči. Věnujme se tedy zdravotní stránce, kterou je vhodné zajistit.

Štěňátko či koťátko si zpravidla přivezeme ve stáří 5-8 týdnů. V této době je náchylné na „dětské“ infekce a pokud jim chceme předejít, musíme jako s malým dítětem na očkování. Základní očkování dává ochranu proti psince a parvoviróze, což jsou velmi těžké a závažné nemoci, projevující se horečkami, nechutenstvím a zvracením. U psinky se objevují stroupky na tlamce, případně později křeče a postižení mozku. U parvovirózy je typický úporný páchnoucí průjem, který zvířátko rychle dehydratuje a způsobí kolaps. Vakcíny proti těmto infekcím jsou označeny např. DP nebo Puppy. Za 3-4 týdny je nutné přeočkování, aby imunita byla dostatečná, a zde se již přeočkovává vakcínou obsahující protilátky i proti dalším nákazám, jako je zánět hrtanu a chřipka, případně leptospiróza. Tyto vakcíny jsou označeny DHPPi nebo DHPPi+L. Je možno také naočkovat proti koronavirové infekci, způsobující průjmy (vakcína označená písmenem C). Pokud zvířátko není přeočkováno do 4 týdnů po první vakcinaci, je třeba ještě další, třetí, přeočkování opět po 3-4 týdnech. Pak se již přeočkovává jen 1x ročně.

Od stáří 3 měsíců je nutná vakcinace na vzteklinu, která je pro psy ze zákona povinná. Je možné ji doporučit i u kočiček, které bydlí poblíž možného zdroje nákazy, například blízko lesa nebo na konci obydlené oblasti, kde se mohou setkat s volně žijícími zvířaty (kuny, lišky). Vzteklinu lze vakcinovat buď pravidelně 1x každoročně nebo vakcinovat s přeočkováním 1x za 2 roky. Vakcíny proti vzteklině jsou označeny písmenem R.

Kočičky je velmi vhodné imunizovat proti kočičí chřipce, rýmě, panleukopenii a chlamydióze. Především rýma a chřipka probíhají u koťat velice silně a nezřídka je vyčerpají tak, že nákazu nevydrží. Dochází k silnému hnisavému výtoku z očí a z nosu, ztíženému dýchání až zápalu plic, nechutenství, zeslábnutí.

Takže toto jsou základní vakcinační schémata našeho malého přírůstku do rodiny a příště si povíme něco o dalších zdravotních zákrocích, které je velmi dobré provést, abychom našeho malého přítele ochránili před problémy.

MVDr. Jana Kozáková
Veterinární centrum s.r.o.
info@zoo-veterina.cz

Když si pořídíme zvířátko – 2.díl vnitřní paraziti
Když si pořídíme zvířátko – 3.díl vnější paraziti