Veterinář radí

Dehydratace u psů a koček

Dehydratace u psů a koček je závažný problém, který může mít vážné následky. U psů a koček, případně u štěňat a koťat, nastává dehydratace v případě, když jejich tělo ztrácí více tekutin, než přijímá. Dehydratace u psů a koček může být způsobena různými faktory, jako je nedostatek pitného režimu nebo zdravotní problémy. Pitný režim je pro psy i kočky klíčový, a to zejména v horkých letních měsících.

Parazitární onemocnění štěňat a koťat

O parazitárních onemocněních psů a koček jsme již psali před nějakou dobou, nyní je ale období, kdy si lidé velmi často pořizují mladého pejska nebo kotě. Setkáváme se proto s onemocněními, zdánlivě zanedbatelnými, v konečném důsledku ovšem přinášejícími hodně starostí chovateli i zvířeti. V tomto článku bych chtěla upozornit na vnitřní parazity, vnější parazity probereme později.

Paraanální váčky

Paraanální váčky (sinus paraanales) jsou párovou výdutí. Předpokládá se, že jde o pozůstatky pachových žláz, které byly psy a kočkami používány ještě v dobách před jejich domestikací na označování teritoria nebo k obraně, podobně, jako je dnes používá např. skunk.

Otrava zootoxiny

Otrava zootoxiny aneb jak se chovat, když Vašeho zvířecího miláčka uštkne had nebo štípne včela.V době letních prázdnin a dovolených mnoho lidi vyrazí do přírody i se svým čtyřnohým kamarádem. Je normální, že Váš pejsek zkoumá vše nové kolem něj a někdy se může stát, že narazí na zmiji nebo včelu. A nastává problém.

Když si pořídíme zvířátko – 3. díl vnější paraziti

Kromě vnitřních parazitů, kteří na naše malé zvířecí kamarády číhají a o kterých jsme psali minule, je také spousta parazitů vnějších, se kterými se musíme vypořádat, jinak nás všechny pořádně potrápí.

Když si pořídíme zvířátko – 1. díl očkování

Jednoho dne se ve vaší rodině objeví nový člen, protože jste se rozhodli pořídit si domů něco čtyřnohého, co by mělo být radostí a vítat domácí při příchodu z práce. Záhy všichni zjistí, že nový člen rodiny se chová jako miminko, které je třeba vychovat, které trpí stejnými neduhy jako všechny malé děti a které vyžaduje ze všech hledisek, tedy i z lékařského naprosto stejnou péči. Věnujme se tedy zdravotní stránce, kterou je vhodné zajistit.

O nemocech koček

Kočky žijí s člověkem již dlouhou dobu a to dnes čím dále častěji pouze v lidských příbytcích a ne venku. Je tedy nasnadě, že i zdravotní stav se odvíjí od způsobu kočičího života. Trochu jiné problémy mají kočky trávící venku 90% svého času a kočky trávící uvnitř domů 100% času. Připomeňme tedy nejdůležitější zdravotní postižení, která nás mohou čekat, vlastníme-li kočičího kamaráda.

Čipování zvířat

Čip nebo transponder je asi 1 cm velká kapsle, která je vyrobena ze speciálního skla, tzv. bioskla, které nereaguje s okolním tkanivem, takže není nebezpečná. Navzdory tomu, že se jedná o elektronický výrobek, sama o sobě není zdrojem energie, ale dokáže energii přijmout a zpět ji odrazit. To je celý princip čtení čipu čtečkou. Životnost čipu je víc jak kolem 20 let.

O vakcinaci (očkování)

Zamýšlíte se nad významem očkování Vašeho psa, kočky, králíka či jiného mazlíka? Proč investovat do zdraví Vašich miláčků? Zde Vám nabízíme stručné vysvětlení a zdůvodnění tohoto úkonu.

Blechy a klíšťata – opravdu nekonečný boj?

S přicházejícím jarem je tu opět sezona klíšťat a blech, i když s teplou zimou se v posledních letech stávají problémem téměř celoročním. O nemocech, které klíšťata a blechy přenášejí a o problémech s nimi spojenými, toho již bylo napsáno mnoho. Je proto velmi důležité takovým problémům předcházet a zabránit klíšťatům a blechám parazitovat na Vašem mazlíčkovi.

Jak chránit naše zvířata před stresem

Konec roku se nezadržitelně blíží a s ním i Vánoce a následně oslavy příchodu nového roku. Pro nás jsou to svátky plné radosti, rodinné pohody a oslav, bohužel pro velkou část našich zvířecích mazlíčků tolik radostné nejsou. Pokud překonají Vánoce bez problémů s trávením, protože jsme jim museli dát ochutnat cukroví, bramborový salát nebo kousek smažené ryby, přichází pro ně období stresu v podobě výbuchů petard a ohňostrojů.

Péče o srst
Péče o srst

Srst je tím prvním, čeho si na zvířátku všimneme, je indikátorem celkového zdraví a kondice. Kvalita srsti je podmíněna několika faktory. Péčí ze strany chovatele, stravou, která je zvířátku podávána a v neposlední řadě také dědičností. Pro kvalitu srsti je rozhodující zdravá kůže.