Čipování zvířat

Čipování zvířat

Co je čip?

Čip nebo transponder je asi 1 cm velká kapsle, která je vyrobena ze speciálního skla, tzv. bioskla, které nereaguje s okolním tkanivem, takže není nebezpečná. Navzdory tomu, že se jedná o elektronický výrobek, sama o sobě není zdrojem energie, ale dokáže energii přijmout a zpět ji odrazit. To je celý princip čtení čipu čtečkou. Životnost čipu je víc jak kolem 20 let.

Proč čipovat?

Čip je nezaměnitelná identifikace, tzn. jedno zvíře může mít jen jeden čip, podobně jak je tomu u člověka, který může mít jenom jednu legální identitu. Podle čipu se dá Vaše zvířátko lehce identifikovat, bez rozdílu jestli jde o účast na výstavě nebo bonitaci, ale také když se zvíře ztratí. Čip je také povinný při cestovaní do zahraničí. Takže jestli s Vašim pejskem nebo kočičkou často cestujete, je čip nutností.

Kdy, jak a kde?

U čipu je jedno kdy, ale je lepší, když už je pejsek nebo kočička větší. Čip se aplikuje do podkoží v oblasti levé strany krku pomocí injektoru. Bezprostředně po úkonu čip reaguje na čtecí zařízení.

Je potřeba psa čipovat?

Jak už bylo popsáno výš, čip je nezaměnitelná identifikace stejně jako tetování. Pokud je pes nebo kočka s průkazem původu, je tetován(a) a není tedy nutno je čipovat. Pes ale může být zároveň čipován i tetován a to především z důvodu lepší identifikace (nečitelné tetování).

Jsou čipovaná zvířata někde registrována?

Ideální je zaregistrovat psa do obou největších registračních organizací, tedy do Centrální evidence zvířat a věcí a Národního registru majitelů zvířat. Pokud je pes zaregistrován a je mu vystavena identifikační karta, má celoživotně zajištěno zdarma vyhledání v případě zaběhnutí. Pokud bude pes čipován, ale nebude nikde zaregistrován, je čipování vlastně k ničemu, protože i když se ztracený pes najde, není možné dohledat jeho majitele. Registraci provádí buď veterinář, nebo majitel. Registrace v Národním registru majitelů zvířat je zdarma, pokud je zvíře očipováno čipem datamars s českým národním kódem a má růžovou Registrační kartu NRMZ. Zvířata s jiným mikročipem, s tetováním, nebo importovaná se registrují za cca 170 Kč vč. DPH. Registrační poplatek se hradí složenkou, kterou majitel dostane na základě doručené přihlášky. Registrace v Centrální evidenci zvířat a věcí stojí 238 Kč vč. DPH. Tato cena je jednorázový poplatek a pokrývá náklady spojené s registrací a se zveřejněním údajů v prvním roce, kdy je záznam uložen v databázi. V dalších letech se však již žádný další registrační poplatek za zařazené zvíře nebo věc neplatí.

Co je potřeba, jestli chci se svým zvířátkem cestovat do cizích zemí?

Je nutno, aby měl čip nebo tetovaní, bylo vakcinované proti vzteklině a infekčním nemocem, případně některé země vyžadují sérologické vyšetření na stanovení protilátek na vzteklinu nebo prokazatelné odčervení proti tasemnicím.

Která zvířata můžeme čipovat?

Především se čipují psy a kočky, čipování je ale také žádané u exotických zvířat, jako jsou plazi a exotické ptactvo. Čipují se také koně a např. i fretky.

naše další příspěvky
Komentáře

Zatím zde nejsou žádné komentáře, máme něco na srdci? Zanechte nám komentář.

zanechte komentář