Paraanální váčky

Paraanální váčky

Jak řešit potíže s paraanálními váčky?

Paraanální váčky (sinus paraanales) jsou párovou výdutí. Předpokládá se, že jde o pozůstatky pachových žláz, které byly psy a kočkami používány ještě v dobách před jejich domestikací na označování teritoria nebo k obraně, podobně, jako je dnes používá např. skunk. Domestikaci ale tato funkce nebyla potřebná a tak žlázy zakrněly a ztratily svůj význam.

Na problému paraanálních váčků se podílí mnoho predispozičních faktorů. Jedním z nich je druhová a plemenná predispozice. U psů se tento problém vyskytuje mnohem častěji než u koček, u menších plemen více než u velkých. Časté jsou potíže například u kokršpanělů, yorkshirských teriérů nebo pudlů.

Váčky jsou lokalizovány v blízkosti análního otvoru, symetricky na obou stranách. Vývody jsou směrovány na vnitřní kraj konečníku. Jejich náplň je za normálních okolností tekutá a je kontinuálně mechanicky tlakem trusu vytlačována ven. K potížím dochází tehdy, když konzistence trusu zvířete není dost tuhá (např. při průjmech) a náplň tedy ve váčcích zůstane.

Jak se projevuje nadměrný obsah váčků? Dochází k bolestivosti a tlaku při kálení, někdy až takové bolesti, že se zvíře bojí vyprázdnit, často se hrbí a tlačí. Snaží se žlázky vyprázdnit tzv.“sáňkováním“ – tahá zadek po zemi, kouše se do ocasu a jeho okolí, olizuje se. Důsledkem přeplnění váčků a také snahy psa mechanicky tlak odstranit může být rozedření konečníku a tkáně kolem něj, zanícení obsahu váčku a v těžkých případech až prasknutí a vyvalení hnisu a krve ven, ale i zánět kůže kolem ocasu.

Jak problém řešit? Nejjednodušší je navštívit Vašeho veterináře, který pejskovi váčky manuálně vyprázdní a pokud je třeba, ošetří. Pokud má pes opakované a časté problémy, je vhodné nechat váčky operativně trvale odstranit. Jedná se o jednoduchý zákrok, který zbaví do budoucna pejska jakýchkoliv potíží.

naše další příspěvky
Komentáře

Zatím zde nejsou žádné komentáře, máme něco na srdci? Zanechte nám komentář.

zanechte komentář