Když si pořídíme zvířátko – 3. díl vnější paraziti

Když si pořídíme zvířátko – 3. díl vnější paraziti

Kromě vnitřních parazitů, kteří na naše malé zvířecí kamarády číhají a o kterých jsme psali minule, je také spousta parazitů vnějších, se kterými se musíme vypořádat, jinak nás všechny pořádně potrápí.

Blechy jsou dnes již bohužel u zvířátek zjišťovány celoročně, nejsou jen výsadou letních měsíců. Často ani nevíme, kde k nim náš miláček přišel. Může to být i na místech, kam s ním chodíme pravidelně na procházku, stačí, aby tam před ním prošlo jedno zablešené zvíře. Málokdo si uvědomí, že častým zdrojem opakovaného zablešování je bouda či místečko ke spánku s pěknou matrací nebo dekou u pohovky v obýváku. Vajíčka blech jsou právě na místech, kde náš malý kamarád často pobývá a kde se pak shromažďují i blechy.

Klíšťata se v současné době také už nevyskytují jen v létě, například letos jsou v permanenci již od února. Staronovým parazitem, který ale není příliš znám mezi lidmi, jsou všenky. Drobounký parazit s velkou hlavičkou se živí lupy a detritem kůže, jeho pohyb v srsti však zvíře silně zneklidní, někdy až tak, že dochází k hubnutí a vyčerpání. Vši mají naopak malou hlavu a buclatý zadeček a živí se krví. Většinou se vždy na zvířátku nachází v relativně silné invazi, protože dlouho unikají vzhledem ke své velikosti pozornosti chovatele.

Na odstranění výše uvedených parazitů existuje několik typů sprayů nebo přípravků typu spot-on, tedy kapiček k vetření do kůže krku nebo kořene ocasu zvířete. Nicméně vždy je třeba myslet na vyčištění míst, kde pejsek či kočička pobývají, aby se zároveň odstranila i možná další reinfekce parazity. Staré matrace a podestýlku spálit, deky vyprat a plochy vystříkat insekticidním přípravkem. Je třeba upozornit, že v určitých oblastech se již vytvořila populace klíšťat odolná vůči některým typům kapičkových léků, takže je dobré přípravky vystřídat. Každopádně je možno používání spot-on kapiček nebo speciálních protiklíšťových obojků (dnes vyráběných pro psy i pro kočky) jednoznačně doporučit, protože jinak vystavujeme zvířátko riziku borreliózy nebo třeba klíšťové encefalitidy. Proti borrelióze je možno na rozdíl od lidí pejska nebo kočičku nechat naočkovat, vakcíny jsou značeny písmenem B.

Parazitem, který nás všechny loni hodně potrápil, je sezónní pozdně letní a podzimní sametka. Drobný oranžově červený „brouček“ dokáže pořádně poštípat. Najdeme jej často v oranžových koloniích především na packách, mezi prsty, na tlamičce, kolem očí či uší. Místům s vysokým výskytem těchto „broučků“ je dobré se příště vyhnout.

O velmi závažných parazitech kůže, jejichž výskyt je také čím dál častější, si zase něco povíme příště.

naše další příspěvky
Komentáře

Zatím zde nejsou žádné komentáře, máme něco na srdci? Zanechte nám komentář.

zanechte komentář